
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 28 V |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Output Current | 2 A |
| Quiescent Current | 27 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Max Output Voltage | 28 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Function | Step-Down |
Stock: 623
Distributors
pcbx
Unit Price$3.48555
Ext.Price$3.48555
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.48555 | $3.48555 |
| 10 | $2.66567 | $26.65670 |
| 25 | $2.45963 | $61.49075 |
| 50 | $2.34407 | $117.20350 |
| 100 | $2.23393 | $223.39300 |
| 300 | $2.12842 | $638.52600 |
| 500 | $2.02790 | $1013.95000 |
| 1000 | $1.97147 | $1971.47000 |
| 3000 | $1.93653 | $5809.59000 |
| 5000 | $1.90222 | $9511.10000 |
